Методична скринька

                                                                                                                                      
 
Важливою рисою сучасного уроку є активна діяльність учнів. Це насамперед їх активністьу навчанні, яка формується в процесі пізнавальної діяльності, свідомі й цілеспрямовані зусилля. Активізація пізнавальної діяльності має бути спрямована не тільки на активність мислення, а й на підвищення розумових зусиль, вдосконалення процесу засвоєння знань, умінь, навичок. Тобто на підвищення ефективності уроку. Обираючи з різноманітних форм і методів навчання найбільш раціональні для даного уроку, слід виходити з основного - забезпечити активність учнів і високу якість знань у навчальному процесі. Усього можна досягнути, використовуючи метод проектів.
Метод проектів - це система навчання, за якої учні здобувають знання й уміння в процесі планування й виконання поступово ускладнюваних практичних завдань-проектів.
Суть методу - не формувати, а розвивати особистість у процесі свідомої мотивованої індивідуальної діяльності в групі для розв'язання спільного завдання. Основою проектного методу є виконання різних навчальних і творчих проектних завдань, тематика яких розробляється учителем з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів.
Робота над навчальним проектом передбачає розв'язання проблемних ситуацій, що потребує від учасників освітнього процесу пошукових зусиль, спрямованих на розробку оптимальних шляхів його реалізації, неодмінний публічний захистта аналіз підсумків.
Захист проектів - це практичний шлях здобуття навчального та соціального досвіду, активного включення в реалізацію життєвих планів особистості. У роботі над проектами слід дотримуватися таких вимог:
виконання має здійснюватися на визначеному обсязі теоретичних знань;
теми проектів має розробляти вчитель;
терміни виконання проектів залежать від змісту, мети завдання;
творче завдання має бути представлене у формі робочого зразка.
Розглянемо систему навчання за методом проектів на прикладах.
Урок на тему «Франція - високорозвинута індустріальна держава зі своєрідними галузями спеціалізації господарства» (10 клас) 
Проблема. Чим пояснити своєрідність спеціалізації?
Епіграфи.
Щоб думка була почута, її треба висловлювати.
У Франції вважається поганим тоном дати розмові згаснути.
Мета. Сформувати в учнів систему знань про економіко-географічне положення Франції, передумови й причини високого рівня розвитку господарства, галузі спеціалізації; стимулювати інтерес учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації; вдосконалити практичні навички учнів працювати з матеріалом підручника, картами, атласом, додатковою літературою; виховувати повагу до матеріальних і духовних надбань іншої держави.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-конференція.
Обладнання: політична карта світу, атласи, додаткова література, реферати.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
Учитель. На попередньому уроці ви отримали випереджуючі завдання. Кожна група, що готувала один з пунктів плану економіко-географічної характеристики країни, повідомляє своє завдання, і користуючись цією інформацією, кожен учень заповнює таблицю в зошиті та дає відповідь на запитання кореспондента.
II. Активізація опорних знань та умінь учнів.
Бесіда за запитаннями. До якого регіону світу належить Франція? В якій його частині вона розміщена? її столиця? Складіть план економіко-географічного положення країни.
III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Розповідь учителя. Про Францію ви вже знаєте з кіно, творів письменників і художників. Гадаю, також знаєте про те, що Франція є світовим лідером «високої моди», виробництва парфумів, косметики, автомобілів «Пежо» і «Рено», батьківщиною шампанського. Сьогодні ми дещо розширимо знання про цю країну.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Слово географам, журналістам, історикам, демографам, економістам.
Проблема: Франція - індустріальна країна Європи зі своєрідними галузями спеціалізації. Чим пояснити своєрідність спеціалізації господарства країни?
СХЕМА ПРОЕКТУ
Хто виконує Що опрацювати Результат
Географи Географічне положення Франції' Реферати,
  Природні ресурси повідомлення
  Транспорт і найбільші міста
Історики історичні та національні Реферати,
  символи держави повідомлення
Демографи Характерні риси населення Реферати,
  Українська діаспора повідомлення
Економісти Промисловість Реферати
  Сільське господарство Реферати
  Своєрідні галузі спеціалізації Реферати
  Експорт та імпорт Повідомлення
Журналісти Промисловість будівельних Повідомлення
  матеріалів
  Вирощування ефіроолійних Реферат
  культур
  Заняття виноградарством Повідомлення
Кореспондент Екскурс Францією Запитання
 
Повідомлення істориків
Символом Парижа є Ейфелева вежа, її по праву називають шедевром будівельного та інженерного мистецтва. Століття Французької революції 1789 р. вирішили відзначити всесвітньою виставкою в Парижі. У 1885 р. було оголошено конкурс на найкращий проект споруди, яка б стала емблемою виставки. До журі надійшло 700 проектів. Але на розгляд відібрали тільки 18. Найсміливіший проект у вигляді металевої вежі заввишки 300 м запропонував інженер Густав Ейфель. Прототипом цієї унікальної споруди була велика гомілкова кістка людини. Після тривалих суперечок проект Ейфеля схвалили. 31 березня 1889 р. вежу було урочисто відкрито. Висота споруди 326,75 м, маса 7 тис. тонн. З верхнього оглядового майданчика відкривався краєвид радіусом 140 км.
Повідомлення демографів
За національною ознакою Франція - однонаціональна країна (85 % населення - французи), національні меншини живуть на окраїнах держави. Це бретонці, баски, фламандці, корсиканці, ельзасці. Певну частину становлять особи іноземного походження, що іммігрували до країни в пошуках роботи (італійці, іспанці, португальці та вихідці з Північної Африки - близько 4 млн чоловік). Природний приріст населення дуже низький. Державна політика заохочування народжуваності дещо поліпшила показники приросту. Три чверті населення країни живе в містах. Для сільської місцевості типовими є хутори та невеликі села. У Парижі з околицями (Великий Париж) зосереджено близько 1/5 населення країни. Кількість його жителів постійно зростає. Уряд проводить політику стримування розростання Великого Парижа. Великими містами є Марсель, Лілль, Ліон, у кожному з якихпроживає близько 1 млн чоловік. Більшість населення становлять робітники і службовці (80 %), дрібні буржуа (15 %), підприємці (5 %). В обробній промисловості працює близько 20 % економічно активного населення, у сільському господарстві - близько 9 %, у невиробничій сфері - понад 60 %.
Українська діаспора у Франції. Перші емігранти з України прибули до Франції у XVIII ст.. Це були син гетьмана Пилипа Орлика - Григорій і кілька десятків запорізьких козаків, які утворили окремий загін у Французькій армії. Нині у Франції українська діаспора налічує близько 40 тис. чоловік. 90 % з них проживають у Парижі, Орлеані, Ліоні, Тулузі, Марселі, Бордо. Здебільшого це діти від змішаних шлюбів українців з представниками інших національностей, які асимілювалися і не вважають себе українцями.
Повідомлення економістів
Промисловість є провідною галуззю господарства Франції. Основні галузі промисловості: машинобудування, яке розвивається на основі вітчизняних запасів залізної руди в Лотарингії, і кольорова металургія, особливо алюмінієва, що базується на багатих родовищах бокситів Середземноморського узбережжя та ГЕС в Альпах і Піренеях.
Хімічна промисловість використовує запаси калійних солей і привізну нафту.
Текстильна промисловість виділяється виробництвом шерстяних і бавовняних тканин, а Ліон, відомий центр виробництва шовку в минулому, нині виробляє синтетичні тканини.
Електроенергетика розвивається на ТЕС, ГЕС, АЕС, а також на використанні енергії морських припливів, вітру та сонячної енергії.
Парфумерна промисловість базується на вирощуванні квітів та ефіроолійних рослин.
Харчова промисловість особливо виділяється виробництвом вин з червоних сортів винограду та виробництвом сирів (близько 300 сортів), що базується на молочній галузі.
Також розвинуті кондитерська, консервна та м'ясна галузі, промисловість будівельних матеріалів.
Сільське господарство Франції посідає провідне місце в Західній Європі. Структура цієї галузі характеризується рівним співвідношенням рослинництва та тваринництва. Вирощують овочі, цукрові буряки, картоплю, в окремих районах - хміль, тютюн, кукурудзу, на зрошувальних землях у гирлі Рони - рис.
Особлива увага приділяється вирощуванню льону, що є сировиною для текстильної промисловості, та квітів (поблизу Ніцци), які є сировиною для парфумерної промисловості, а на Середземноморському узбережжі - виноградарству. Багато виноградників у Шампані, де в підземних галереях витримують всесвітньо відомі шампанські вина. Широко відомі за межами країни коньяк та кагор. У тваринництві займаються розведенням великої рогатої худоби, свиней, птиці, кролів, голубів. Велику роль відіграє рибальство й розведення устриць та жаб для приготування делікатесів французької кухні.
Однією з важливих галузей є рекреаційне господарство.
Повідомлення журналіста
Колискою французької парфумерії вважають м. Грас, що поблизу Ніцци. На його фабриках переробляється 15 тис. тонн квіткових пелюсток. Майже 20 тис. селян округи зайняті вирощуванням та збиранням квітів троянди, апельсинового дерева, нарцисів, мімози, лаванди.
Це дуже копітка праця. Адже для одержання 1 кілограма чистої ароматичної олії потрібно переробити 1 тонну апельсинових квітів або 800 кілограмів жасмину.
Повідомлення географа
Найбільшими містами Франції є Париж, Ліон, Марсель, Лілль. У Ліоні, Марселі, Ліллі живе близько 1 млн чоловік у кожному. У Парижі проживає близько 1/5 населення країни. Кількість його жителів постійно зростає. Тут зосереджені підприємства парфумерії, фармацевтики, тонкої хімії, авіаційного машинобудування, трикотажної промисловості. Сухопутна транспортна мережа має радіальну будову з центром у Парижі.
Повідомлення учнів
V. Закріплення нових знань.
Користуючись таблицею, дайте економіко-географічну характеристику Франції. 
VI. Підсумки.
Назвіть галузі спеціалізації господарства Франції.
Чому саме ці галузі сформували спеціалізацію господарства країни? 
Проект
Особливості галузей спеціалізації господарства Франції.
Виноградарство: вирощування винограду в провінції Шампань і виготовлення виноградних вин та шампанського.
Парфуми: традиційне вирощування квітів поблизу Ніцци та ефіроолійних культур.
Машинобудування: вітчизняна металургія сприяла розвитку машинобудування.
Хімічна промисловість: наявність вітчизняних запасів калійних солей.
Промисловість будівельних матеріалів: винайдення французами цементу й залізобетону.
Текстильна промисловість: традиційне зайняття.
Рекреаційне господарство: історичні пам'ятки, географічне положення та кліматичні умови на узбережжі Середземного моря.
Кольорова металургія (алюмінієва): родовища бокситів на Середземноморському узбережжі та ГЕС в Альпах і Піренеях.
Електроенергетика: традиційні галузі й використання енергії припливів, вітру, Сонця.
Запитання кореспондента
У чому особливість географічного положення Франції? (Відповідає географ).
Чи правда, що в Парижі є пам'ятник голубові? Чи використовують голубів тепер? (Історик).
У Франції є багато курортів на березі Середземного моря. Яка там екологічна ситуація? (Географ).
Звідки пішла назва шампанського? (Економіст).
Є такий вислів: «Усі дороги ведуть у Рим». А чиможна сказати, що всі дороги ведуть до Парижа? (Географ).
Дунай через забрудненість називають стічною канавою Європи. Чи немає у Франції подібних річок? (Географ).
Франція дала світові таких великих особистостей, як Жан-Жак Руссо, Вольтер, Дюма. А яких менш відомих, але чимось знаменитих людей можете ще згадати? (Демограф).
Підбиття підсумків
VII. Домашнє завдання.
Скласти кросворд на тему «Франція». Підготувати попередні повідомлення про Італію.