Тема: Роль води у природі. Кругообіг води.

23.01.2010 19:43
Тема: Роль води у природі. Кругообіг води.
Ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуються, не розуміючи, що ти таке. Ти непросто необхідна для житя, ти й  є житя.
Антуан деСент - Екзюпері 
 
Мета: розширити знання учнів про воду, її значення для всього живого, визначити її властивості, продовжити формувати  в учнів  уявлення про кругообіг води в природі, вміння спостерігати й робити висновки.
Обладнання: модель "Кругообіг води в природі ", глобус, фізична карта "Світу", посуд (колба, три склянки ), спиртівка, кольоровий папір, сіль, цукор, крейда, пісок, серветка, термос з кубіками льоду.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку : 
1. організаційний момент;
2. мотивація учбової діяльності;
3. актуалізація опорних знань;
наведіть приклади абєктів живої та неживої природи?
перелічити основні ознаки живої природи?
головні умови існування житя на Землі ?
довести,  що  всі об"єкти природи ( живої та неживої) перебувають у тісному взаємозв"язку ?
4. вивчення нового матеріалу.
Вчитель разом з учнями виявляє роль води в виненкненні житя на Землі, про значення води.  (думка учнів)
Разом з учнями вчитель складає схему "Від чого залежить життя людини" : 
 
Скільки людина може обійтися     без ...? повітря: 1 – 10 хвилин 
їжі: 40 днів
світла: кілька років
тепла: від кількох днів до кількох місяців
води: 1 – 3 доби
 
Далі діти розподіляють отримані данні за значенням для людини:
1місце – повітря.
2місце – вода.
3місце – їжа,
4місце – тепло,
5місце – світло.
Висновок: Вода має важливе значення для життя людини та в цілому  планети.
Вчитель : Якщо поглянути на фізичний глобус, то ми бачимо, що серед кольорів  на ньому переважає блакитний. Що це означає ? 
(Відповідь учнів)
Вчитель : Вода є скрізь: у складі живих істот, у повітрі, під землею. Гігантські накопичення води знаходяться на полюсах ( На яких полюсах ?)
Що таке вода ?
Які вона має властивості? 
Чому на планеті вода не вичерпується ? 
Відповіді на ці питання ви отримуєте сьогодні на уроці.
Вчитель: які уявлення у вас викликає слово вада ?
 
Вчитель :  таким чином : 1. Вода має свої властивості 
2. Вода є в природі
3. Вода використовується 
Які властивості має вода? 
 Вчитель разом з учнями  проводить досліди, учні спостерігають, роблять висновки, результати фіксують у зошити у вигляді таблиці ( практична №6) .
 
Номер демонстрування Що спостерігали ? Висновок.
За резулитатами роботи учні виявляють що :
вода без кольору;
прозора;
немає форми;
без смаку;
розчинник;
при  t0  1000 C  вода кипить;
конденсується;
буває в трьох станах речовини.
Хвилинка відпочинку: 
Біжить, біжить – не вибіжить, тече, тече – не витиче. (річка)
Текло, текло – та й лягло  під скло. (Вода і лід)
Коли  нема – мене  чекають, коли прийду – усі  тікають. (дощ)
 
Вчитель пропонує послухати казку " Про чарівну краплинку"
 
“ Про чарівну краплину “
 
Була собі краплинка. Вона жила високо в небі на хмаринці. Була вона там не одна, а зі своїми сестричками.  І кожна з них швидко росла   одного дня краплинки не втримались на хмаринці і дощиком  
впали на землю,  у річку,  струмок,  на  листячко.  Хмарка  зникла.  Дощик перестав,  засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і стали легенькими, перетворилися в невидиму пару й піднялися знову вгору.
 А там холодно! Стали вони одна до одної тулитися, щоб було тепліше і знову утворили хмарку, а сонечко все світило та світило, і краплинки змушені були піднятися вгору. Хмарка все росла. Стала вона такою важкою, що не втрималися краплинки на ній знову і впали на землю рясним дощем. Чарівна   краплинка не любить сидіти на одному місці. Вона завжди рухнеться знизу вгору, і згори вниз
  ПИТАННЯ
Звідки краплинка впала на землю?
Чому вона не залишилась на землі?
Що сталося з краплинкою високо в небі?
Чому вона знову впала на землю?
А як рухалася краплинка?
Від  того, що рух краплинки здійснюється у вигляді кола, це і є кругообіг води
 
схема кругообігу води ( малий і великий кругообіг води) компютерна підтримка.
Закріплення знань: вірш 
 
1 Яке значення має вода на Землі?
2 Властивості води?
3 Чому вода на Землі не зникає?
 
Домашне завдання: 
1 првктична робота № 7 нанести на контурну карту водні обєкти України
2 повідомлення про охорону вод